Czy warto zamieszkać w Lublinie?

To jedno z najstarszych miast w Polsce, które pamięcią sięga aż VI w. Jego bogata i piękna historia, wciąż żywo widoczna na murach Starego Miasta, przeplata się ze współczesnością. Lublin to mieszanka kultur i religii, jakich nie znajdzie się w żadnym innym polskim mieście. Co jeszcze przyciąga do stolicy województwa lubelskiego? Czy to dobre miejsce do zamieszkania? Dowiedz się z tego artykułu.

Po śladach historii

Lublin, położony na szlaku łączącym Europę z Azją i Wschodem, stanowi ważny ośrodek współpracy pomiędzy wschodnimi i zachodnimi krajami Europy. Jest miejscem, gdzie łączyły się szlaki handlowe i odbywały słynne jarmarki. To właśnie dzięki tej lokalizacji Lublin zawdzięcza swój rozwój.

zamieszkać w Lublinie
Zabytkowe cerkwie w województwie lubelskim

Do Lublina przybywali kupcy i rzemieślnicy z całej Europy a wraz z nimi handel, usługi i rzemiosło. Otwarte, tętniące życiem miasto przyciągnęło zupełnie nowych mieszkańców Rusinów, Ormian, Niemców, Czechów, Żydów i Tatarów. Część była tylko przejazdem, ale dużo decydowało się osiedlić. Tu jest wyjaśnienie i źródło tej krzyżówki religii i kultury, którą do dziś możemy się zachwycać.

To, że miasto miało ogromne znaczenie dowodzi fakt, że zostało wybrane na siedzibę do zawarcia Unii Lubelskiej. A współcześnie, jest symbolem demokratycznej i pokojowej integracji, za co otrzymał wyróżnienie Znak Dziedzictwa Kulturowego, przyznawane przez Unię Europejską.

Jak się mieszka w Lublinie?

Naznaczony przeszłością nie zwalnia tempa i nadal prężnie się rozwija. Kształtuje się jako miasto kultury i inspiracji, gdzie liczne muzyczne, sportowe i kulturalne wydarzenia mają miejsce.

Jest znaczącym ośrodkiem sportowym z zasobnym zapleczem, które umożliwia organizację wydarzeń na skalę międzynarodową. Ale na co dzień mieszkańcy Lublina, amatorzy dwuśladów mają do przejechania kilometrowe trasy rowerowe na wysokim poziomie. Rodziny i sympatycy sportów wodnych korzystać mogą z największego kompleksu wodnego wschodniej Polski. Lublin to także mekka dla żużlowców.

A kultura? Kultura wręcz wychodzi na ulice, a to za sprawą organizowanych w letnich miesiącach wydarzeń artystycznych, dla których to właśnie ulice stają się sceną. Noc Kultury, Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej – Otwarte Miasto, Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Festiwal Smaków to jedynie garść z kalendarza propozycji.

czy warto zamieszkać w Lublinie
Kamienice Starego Miasta

Miejskie plenery, których unikalność i wyjątkowość dostrzegł przemysł filmowy, możemy często oglądać w filmach, również tych oscarowych.

Trzeba przyznać, że to bardzo aktywne i inspirujące miasto. Paleta atrakcji wydaje się nie mieć końca, a to znaczy, że w tym mieście nie ma miejsca na nudę.

Gdzie najlepiej się mieszka w stolicy województwa lubelskiego?

Rozważając różne miejsca do zamieszkania, należałoby ustalić priorytety. Czyli ustalić jakie kluczowe cechy ma mieć mieszkanie, położenie, otoczenie.

Ponieważ ile ludzi tyle opinii, to warto określić swoje preferencje, bo wtedy wybór będzie prostszy.

Mieszkanie – rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Obecna sytuacja kredytowa i wysoka inflacja powoduje, że zakup własnego M dla wielu spoczywa w sferze marzeń. Dlatego też rozwiązaniem może być rynek nieruchomości na wynajem.

W Lublinie oferowane mieszkania na wynajem są głównie przez osoby prywatne, ale również rozwija się usługa najmu długoterminowego. Jest to bezpieczna i stabilna forma najmu, dająca duże bezpieczeństwo najemcy. W innych miastach ten model wynajmu cieszy się dużym zainteresowaniem. Zobacz zrealizowane i planowane inwestycje na ternie całego kraju!

Docieramy do pytania, czy ma być to nowe mieszkanie, czy z rynku wtórnego, gdyż będzie to definiować nasze koszty stałe, czyli będzie wpływać globalnie na koszty życia. Średnia cena mkw mieszkania na wynajem w Lublinie aktualnie oscyluje w okolicy 50 zł. Chociaż zakładać trzeba, że cena w Śródmieściu będzie wyższa, aniżeli w oddalonych od centrum częściach miasta.

Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania nieruchomości i rozważyć wynajem w nowych inwestycjach, ponieważ często zdarza się, że inwestor takiej nieruchomości, zawarł z gminą umowę o dopłaty do czynszu, o które każdy najemca może się starać. Poczytaj na ten temat więcej w sekcji Zasady Najmu.

Zasada 3L – lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

To jedna z najważniejszych decyzji, ponieważ zły wybór pod kątem lokalizacyjnym może mieć wpływ na naszą codzienność. Sprawdzamy czas dojazdu do pracy, przedszkola, na zakupy oraz czy w okolicy jest dużo terenów zielonych. Oceniamy również bezpieczeństwo. Weryfikujemy rynek mieszkaniowy, ceny mieszkań i ich dostępność.

Najprawdopodobniej osoby starsze i rodziny wybiorą obrzeża miasta, gdzie cisza i poczucie bezpieczeństwa będą odpowiednie, np.: Czuby Południowe. Młodzi ludzie zapewne skupią się na centrum miasta, gdzie życie toczy się całą dobę, i wybiorą Śródmieście.

czy warto zamieszkać w Lublinie
Ulice Starego Miasta

Dostęp do terenów zielonych

Zieleń w dużych miastach to niezbędny element przestrzeni miejskiej. Najbardziej ciekawe dzielnice, które cieszą się sympatią miłośników terenów zielonych, znajdują się na obrzeżach Lublina. I to właśnie mieszkańcy Głuska na co dzień mogą korzystać z dobrodziejstw natury, które mają na wyciągnięcie ręki.

Jakie mieszkania Lublin oferuje?

Baza mieszkań ciągle się powiększa, a to za sprawą wielu inwestycji, których systematycznie przybywa. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym znajdziemy sporo ofert nieruchomości na wynajem i na sprzedaż.

Pośród wielu propozycji można znaleźć domy, zwykle z dużym metrażem i najczęściej ogrodem, zlokalizowane bardziej na przedmieściach, oraz mieszkania w starych kamienicach lub w nowoczesnym budownictwie. Strukturę lokali w zabudowie wielorodzinnej tworzą kawalerki oraz 2-, 3-, 4-, nawet 5-pokojowe mieszkania.

Osoby przybywające na stałe czy studenci nie powinni mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie M. Szerokie spektrum daje wiele możliwości.

Szkolnictwo wyższe z tradycjami

Lublin bez wątpienia zalicza się do miast studenckich. Łącznie 9 uczelni, państwowych i prywatnych, kształcą przyszłą kadrę zawodową. W topowej czołówce znajdziemy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Wyższą Szkołę Ekonomii.

Renoma uczelni, doskonała kadra naukowa oraz formy wsparcia dla studentów, w postaci stypendiów i nagród za wyniki w nauce, sprawiają, że na lubelskich uczelniach studentów stale przybywa, i nie są to tylko studenci z Polski.

Która z dzielnic Lublina cieszy się dużym zainteresowaniem?

Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. W Lublinie przejawiają się pewne tendencje charakterystyczne dla dużych miast. Rozrywkowe, nasycone kulturą, głośne, z ograniczoną zielenią centrum oraz peryferyjne dzielnice, w których odnaleźć można spokój i otoczyć się zielenią.

Konstrukcja dzielnic Lublina nie pozwala na wytypowanie najlepszej i najgorszej dzielnicy. W każdej z nich znajdziemy dużo zalet, ale też i wady.

czy warto zamieszkać w Lublinie
Wieża widokowa na zamku w Lublinie

Lublin, miasto inspiracji

Tak brzmi motto miasta. Jednak żeby tego doświadczyć trzeba tu przyjechać i dać się zainspirować, ponieważ ten niepowtarzalny klimat tworzy kompozycja tradycji,