NABÓR NAJEMCÓW

Etap 1

Wniosek o mieszkanie wypełniasz przez internet (nabór rozpoczniemy pół roku przed zakończeniem budowy). Następnie dostarczasz do Urzędu Miasta dokumenty potwierdzające dane, jakie wpisałeś we wniosku. Samorząd sprawdzi twój wniosek i – jeżeli spełniasz kryteria społeczne – przyzna ci za to punkty. Obecnie nie wiemy jeszcze, jakie to będą kryteria; jak tylko radni podejmą uchwałę w tej sprawie, opublikujemy ją na tej stronie.


Etap 2

Badanie zdolności czynszowej (tj. czy będziesz w stanie opłacać czynsz). Nie jest konieczne, jeżeli po podpisaniu umowy najmu wpłacisz tę wyższą, a więc 6-miesięczną kaucję. W takim przypadku wystarczą nam Twoje oświadczenia dot. przychodów i zobowiązań. Obowiązkowa dla wszystkich dorosłych osób w gospodarstwie domowym jest weryfikacja w BIG InfoMonitor oraz KRD. Nie możecie mieć żadnych zaległych (przeterminowanych) zadłużeń.

DOPŁATY DO CZYNSZU

Wszyscy najemcy mogą się ubiegać o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Taka dopłata jest przyznawana co roku (ponieważ Twoja sytuacja materialna może się zmienić). Maksymalnie możesz z niej korzystać przez 15 lat. Wysokość dopłat jest różna, ponieważ zależy od indywidualnej sytuacji najemcy; obecnie lokatorzy osiedli PFR Nieruchomości S.A. pobierają nawet do 850 zł miesięcznie. Kwota dopłat jest odejmowana od czynszu i widnieje na fakturze.

ILE KOSZTUJE NAJEM?


Czynsz

Opłata za korzystanie z lokalu. Średnią stawkę za mkw. publikujemy ok. 30 dni przed startem naboru. W rynkowym filarze rządowego programu mieszkaniowego jest ona zbliżona do stawki na rynku prywatnym. Różnicę stanowią dopłaty z programu „Mieszkanie na Start”.


Rachunki

opłaty niezależne od nas (dostawy energii, wody, ogrzewanie, odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, etc.). Każde mieszkanie ma indywidualny licznik; płacisz tylko za to, co sam zużyjesz.Zaliczka na koszty eksploatacji

Koszt utrzymania części wspólnych, ich konserwacja i naprawa. Zazwyczaj 5,5 zł/mkw. Dokładne składowe tej opłaty opisujemy poniżej:


KOSZTY EKSPLOATACJI OBEJMUJĄ M.IN.:

 • Oświetlenie chodników, parkingów, klatek schodowych
 • Ogrzewanie klatek schodowych
 • Utrzymanie zieleni
 • Sprzątanie, odśnieżanie
 • Usuwanie awarii w częściach wspólnych, ryczałt na remonty, przeglądy ogólnobudowlane
 • Przeglądy gwarancyjne
 • Przeglądy techniczne mieszkań
 • Instalacja urządzeń – zgodnie z aktualnymi przepisami
 • Koszty zarządu nieruchomością wspólną

ILE PIENIĘDZY NA POCZĄTEK?

Kaucja

3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Jeżeli zgadzasz się, abyśmy sprawdzili Twoją zdolność czynszową, wystarczy 3-krotność. Kaucję wpłacasz w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.


Pierwszy czynsz

Wpłacasz go po podpisaniu umowy i protokolarnym przekazaniu lokalu.


Wyposażenie

Mieszkania są już wykończone: z podłogami, glazurą, terakotą, w pełni gotową łazienką, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany są pomalowane na biało. Po Twojej stronie jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD. Kupisz je wtedy, kiedy będziesz mógł.


UMOWA

Początkowo zaproponujemy Ci umowę najmu instytucjonalnego. Będzie to umowa na 24 miesiące. Możliwość oferowania umów najmu instytucjonalnego z DDW w tej inwestycji jest uzależnione od decyzji inwestora i zarządzającego Funduszem Mieszkań dla Rozwoju.

Częste pytania

Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?

Tak. Są jedynie dwa kroki do wypełnienia, aby pełnoletnie dziecko mogło nadal mieszkać:

 • do umowy najmu podpiszemy aneks, w którym dopiszemy Twoje dziecko jako najemcę
 • złożycie dodatkowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego, bezpłatnie tę sprawę załatwicie w kancelarii notarialnej, która z nami współpracuje.

Czy mogę ponownie się starać o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie na Start” jeżeli już raz spróbowałem?

Tak. Wnioski o dopłatę należy składać co roku w gminie. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest kryterium dochodowe, a ponieważ twoje sytuacja finansowa może ulec zmianie, weryfikacja odbywa się corocznie. Próg dochodowy określa przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ogłaszane przez prezesa GUS. Oznacza to, że dochody netto w gospodarstwie jednoosobowym nie mogą przekroczyć wartości brutto przeciętnego wynagrodzenia. W pozostałych gospodarstwach limit dochodów jest powiększony o 40 punktów procentowych na każdego kolejnego członka rodziny.

Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?

Analiza zdolności czynszowej nie dotyczy dzieci pełnoletnich. Jedyna weryfikacja jaką przeprowadzamy jest w KRD i BIG InfoMonitor.

Kto pokryje koszt aktu notarialnego?

Pokrywamy koszty sporządzenia aktu w 100% pod warunkiem stawienia się u notariusza przez nas wskazanego. Jeżeli zaproponujesz innego, wówczas opłatę za akt notarialny wnosisz Ty.

Czy po śmierci najemcy najem może być kontynuowany przez jego dziecko, jeżeli to dziecko tej pory z nim nie mieszkało?

Nie. Jeżeli Twoje dzieci z Tobą nie mieszkają, muszą przystąpić do umowy najmu jeszcze za Twojego życia.

Dlaczego zaliczka na koszty eksploatacji się zmienia?

Koszty eksploatacji obejmują prace związane z utrzymaniem budynku, oświetlenia, ogrzewania, zieleni wokół nieruchomości. Realizacją tych prac zajmują się firmy zewnętrzne, które są od nas niezależne. Jeżeli cennik usług zostanie zmieniony wpłynie to na wysokość stawki.

Jeśli najemcy przysługuje mi prawo własności nieruchomości (działki) budowlanej, czy mogę zostać najemcą?

Tak. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.

Już po podpisaniu umowy najmu instytucjonalnego odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą?

Nabycie innego lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania umowy nie jest przeszkodą w jej kontynuowaniu.

Podpisałem umowę najmu, ale po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?

Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.

Po kilku latach od podpisania umowy najmu postanowiłem zrezygnować. Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?

Najemcy mają różny gust i różne potrzeby; dlatego może się zdarzyć, że Twój wkład (pracy i pieniędzy) obniżył szanse na wynajęcie tego lokalu kolejnej osobie. Wówczas możemy usunąć ulepszenia, które zrobiłeś w mieszkaniu, przywracając lokal do stanu pierwotnego. Odbędzie się to na Twój koszt. Natomiast jeżeli będziemy chcieli zatrzymać te ulepszenia, zwrócimy Ci za nie pieniądze. Obliczając wartość ulepszeń, weźmiemy pod uwagę ich stan (stopień zużycia) na dzień opuszczenia lokalu.

W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?

Czynsz będzie podlegał waloryzacji raz do roku i nie częściej. Zapis o waloryzacji czynszu jest standardową praktyką stosowaną w przypadku umów o najem długoterminowy. Zabezpieczone są w ten sposób obie strony. Najemcę chroni to przed ciągłymi podwyżkami. Wskaźnik inflacji, który wpływa na wysokość zmian w czynszu będzie go odpowiednio podnosić bądź obniżać. W ten sam sposób regulowana jest kwestia kaucji.